معاون سازمان فعاليت‌هاي قرآني دانشجويان كشور:آذر ماه برگزار مي‌شود

عيسي عليزاده از برگزاري سومين دوره مسابقات بين‌المللي قرآني دانشجويي در آذرماه امسال در مشهد مقدس خبر داد و گفت: اين مسابقات با همكاري آستان مقدس رضوي برگزار مي‌شود.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط مصطفی صلواتی در پنجشنبه 26 فروردین1389 و ساعت 6:25 بعد از ظهر |

آیت الله مکارم شیرازی در پاسخ به استفتایی در خصوص استفاده از اینترنت آن را جایز و استفاده از ماهواره را به دلیل اثرات منفی آن جایز ندانست.

متن کامل استفتاء بدین شرح است:
 
باسمه تعالی
 
باعرض سلام و احترام
 
خدمت محترم حضرت آیت الله مکارم شیرازی
 
1. آیا استفاده از آنتن ماهواره و نصب راه اندازی آن در منزل به عنوان یک ابزار شخصی از نظر حکم شرعی چیست و نظریه آن مرجع محترم چه می باشد؟
 
2. حکم شرعی استفاده از اینترنت چه می باشد؟
 
با تشکر
 
* پاسخ استفتاء
 
باسمه تعالی
 
ج1. باتوجه به این که غالب برنامه های آن فاسد است و اثرات منفی در پی دارد و در هر خانه ای وارد شود غالبا از آن سوء استفاده خواهد شد استفاده از آن جایز نیست.
 
ج2. با توجه به این که اینترنت قابل استفاده صحیح و ناصحیح است و مطالب خوب و بد دارد از ابزار مشترک محسوب می شود و چنانچه از آن استفاده ای مشروع کنند اشکالی ندارد و خرید و فروش ابزار آن جایز است.
 
همیشه موفق باشید
 
ناصر مکارم شیرازی


منبع خبر: www.rasanews.ir

+ نوشته شده توسط مصطفی صلواتی در یکشنبه 15 فروردین1389 و ساعت 2:40 بعد از ظهر |

رئیس سازمان حج و زیارت از برطرف شدن مشکل اعزام زائران به حج عمره خبر داد و گفت: اعزام زائران به عمره مفرده از نیمه اول اردیبهشت ماه آغاز می شود.

علی لیالی در نخستین نشست مطبوعاتی خود که صبح یکشنبه در سازمان حج برگزار شد، افزود: بر اساس مذاکراتی که طی هفته گذشته با مسئولان حج عربستان صورت گرفت مشکل اعزام زائران عمره برطرف شد به طوری که در سال جاری نیز زائران به حج عمره اعزام می شوند.
 
وی اظهار داشت: با توجه به تاخیر سه ماهه ای که نسبت به سال گذشته در مورد اعزام زائران به عمره ایجاد شده نمی توانیم همانند سال قبل 800 هزار نفر زائر به عمره اعزام کنیم اما بر اساس تلاشها و پیگیریهای که انجام شده حدود یک دوم ظرفیت سال گذشته در عمره امسال اعزام خواهند شد.
 
رئیس سازمان حج تاکید کرد: اولویت اعزام برای عمره مفرده مربوط به زائرانی است که سال گذشته به دلیل آنفولانزا A و همچنین توقف عمره رمضان موفق به تشرف نشده اند.
 
لیالی در مورد اعزام بانوان مجرد به عمره نیز گفت: بر اساس قوانین عربستان اعزام زنان مجرد زیر 45 سال بدون محرم به عربستان ممنوع است و این امر منحصر به کشور ما نیست و برای تمامی کشورها یکسان اعمال می شود به همین دلیل در سال جاری امکان اعزام زائر زن بدون محرم به عمره وجود ندارد.


منبع خبر: www.mehrnews.com

+ نوشته شده توسط مصطفی صلواتی در یکشنبه 15 فروردین1389 و ساعت 2:35 بعد از ظهر |

واکاوی نوروز از گذشته تا حال در گفت وگو با محقق و پژوهشگر حوزه

فرارسیدن ایام نوروز فرصتی شد تا در گعده ای صمیمی با محقق و پژوهشگر حوزه پیشینه سه هزار ساله عید نوروز و متحول شدن آن در اسلام را بررسی کنیم.
 
آنچه در پی می آید حاصل گفت وگویی با حجت الاسلام والمسلمین حسن عرفان از محققان و پژوهشگران حوزه است که به صورت موضوعی تقدیم خوانندگان ارجمند می شود.
 
* تبیین واژه عید
 
چند مقوله درباره عید نوروز مانند واژه عید ، اهمیت و تاریخچه آن در اسلام باید مورد واکاوی بیشتر قرارگیرد و می تواند موضوع مناسبی برای محققین و پژوهشگران حوزوی باشد؛ واژه عید عربی است و از « عود» گرفته شده و به معنای چیزی است که باز می گردد، چون هر عیدی و هر سالی تکرار می شود، از این رو به آن عید می گویند.
 
* عید در منابع اسلامی
 
این لفظ یک بار در آیه 114 سوره مائده قرآن کریم وارد شده و همچنین کلمه « عیادت» نیز از این ماده است چون کسی که بیمار است پیوسته زیارت می شود، بنابراین دیدار از مریض در فرهنگ اسلامی « عیادت » خوانده شده است و همچنین در حکمت 428 نهج البلاغه از امیرالمومنین(ع) حدیثی نقل شده که بسیار سازنده و آموزنده است که حضرت فرمودند هر روزی که خدا در آن معصیت نشود، آن روز عید است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط مصطفی صلواتی در پنجشنبه 27 اسفند1388 و ساعت 1:25 بعد از ظهر |
"علي بارداک اوغلو" وزير ديانت ترکيه امسال را در ترکيه سال قرآن و پيامبر(ص) نام گذاري کرد.

وي با بيان اين مطلب که سال 2010 را سال قرآن و حضرت پيغمبر(ص) اعلام مي کنيم افزود: هر شب نيم ساعت تلويزيونها را خاموش کنيد و در خانه به تلاوت قرآن بپردازيد. 

منبع: واحد مرکزی خبر

+ نوشته شده توسط مصطفی صلواتی در سه شنبه 20 بهمن1388 و ساعت 11:10 قبل از ظهر |

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به عدم پذیرش مدرک دکترای افتخاری از سوی مقام معظم رهبری گفت: شخصیت یک حوزوی قائم به علم، تقوا، جهاد و خدمتی است که به مردم می کند و تمام این موارد در رهبر معظم انقلاب جمع شده است.

آیت الله عباس کعبی، عضو خبرگان رهبری با اشاره به عدم پذیرش مدرک دکترای افتخاری دانشگاه از سوی مقام معظم رهبری اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب اسلامی اندوخته های خویش را ناشی از غنای حوزه علمیه، علوم دینی و جایگاه رفیع علوم حوزوی می دانند.
 
وی افزود: رهبر معظم انقلاب از شخصیت های برجسته حوزه علمیه قم است که در کسوت رهبری و مرجعیت مشغول تدریس، افتاء و اداره امور امت اسلامی بوده و به دلیل آشنایی عمیق با علوم روز به ویژه عرصه علوم انسانی، ارتباط بسیار قدیمی با دانشگاهیان دارند.
 
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: در این راستا دانشگاه بر اساس سنت و روش دانشگاهی که از شخصیت های بزرگ علمی تجلیل و تقدیر می کند، اعطای مدرک دکتری افتخاری را به رهبر معظم انقلاب پیشنهاد کرد که ایشان ضمن تشکر نپذیرفتند.
 
آیت الله کعبی با بیان این که علوم حوزه و جایگاه رفیع یک روحانی با مدارک دانشگاهی قابل مقایسه نیست، تصریح کرد: شخصیت یک حوزوی قائم به علم، تقوا، جهاد و خدمتی است که به مردم می کند و تمام این موارد در مقام معظم رهبری جمع شده است.
 
وی یادآور شد: در گذشته نیز اعطای مدرک استاد ممتازی به علامه طباطبایی (ره) مفسر کبیر تفسیر المیزان و فیلسوف برجسته پیشنهاد شد که ایشان هم نپذیرفته بودند.
 
عضو خبرگان رهبری در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که با پیگیری شورای عالی حوزه و مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی بحث ایجاد مدرک مستقل و معتبر حوزوی از سال 74 مطرح شد، ابراز داشت: اکنون در حوزه های علمیه مدارک معتبر و مستقل حوزوی در سطح دو، سه و چهار اعطا می شود که طلاب با دریافت این مدارک می توانند مدارج علمی و پژوهشی را همپای کسانی که مدارک معتبر و مستقل دانشگاهی دارند طی کنند.
 
آیت الله کعبی تصریح کرد: البته طلاب دارای یک شخصیت خاص علمی و مستقل هستند و آشنایی با مقتضیات مکان، زمان و موضوعات مرتبط با علوم حوزوی متوقف بر مدرک نیست و الزاماً از طریق تحصیل در مراکز علمی دیگر نیز به دست نمی آید.
 
وی در پایان اهتمام حوزه به بحث مدارج علمی حوزوی، پایان نامه نویسی طلاب، تشکیل کمیته های متعدد علمی و تخصصی، استاد راهنما و استاد مشاور برای پایان نامه های طلاب در موضوعات مختلف، گسترش کارهای پژوهشی طلاب را از اقدامات مناسب و سبب رونق علمی و گسترش فضای پژوهشی در حوزه علمیه دانست.

منبع خبر: www.rasanews.ir

+ نوشته شده توسط مصطفی صلواتی در پنجشنبه 15 بهمن1388 و ساعت 1:29 بعد از ظهر |

استاندار احساء تهدید کرد که زندان هایش را از پیروان اهل بیت پر خواهد کرد.

در پی مخالفت شیعیان با دستورات امیر بدر بن جلوی ، استاندار احساء که در سخنانی اقامه عزاداری سید الشهداء را ممنوع اعلام کرده بود؛ وی تهدید کرد که شیعیان را دستگیر کرده  و زندان هایش را از آنان پر خواهد کرد.
 
بن جلوی در دیدار هیأتی از بستگان بازداشت شدگان متهم به احیای شعائر اهل بیت(ع) گفت: تمام مخالفانم شیعیان را به زندان خواهم انداخت.
 
این هیأت که برای آزادی نزدیکان خود از زندان های احساء به دفتر بن جلوی رفته بودند، با عصبانیت ناگهانی وی مواجه شده و شاهد اهانت های وی به شیعیان بودند.
 
"طاهر البدیوی" ، مشاور حقوقی که با عکس العمل ناشایست اطرافیان استاندار احساء از دفتر وی بیرون رانده شد، اعلام کرد: ما در راس هیأتی از بزرگان و ریش سفیدان به دیدار ملک عبد الله خواهیم رفت و راه حلی را برای افراط گری های امیر احساء و تصرفات ضد شیعی اش خواهیم جست.
 
گفتنی است احساء بزرگ ترین استان عربستان سعودی است و در شرق این کشور واقع شده است. نکته قابل توجه این که از جمعیت سه میلیونی شیعیان عربستان، اکثریت آن ها در استان های شرقی زندگی می کنند.

منبع خبر: www.abna.ir

+ نوشته شده توسط مصطفی صلواتی در پنجشنبه 15 بهمن1388 و ساعت 1:28 بعد از ظهر |

به مناسبت ورود حضرت امام خمینی (ره) به میهن اسلامی، محققان و پژوهشگران پایگاه مجلات تخصصی نور بیش از یک هزار مقاله با عنوان حضرت امام خمینی(ره) در دسترس علاقمندان قرار دادند.

مسؤول به روز رسانی پایگاه نورمگز افزود: جمع آوری و در دسترس قرار دادن این مقالات در راستای تسهیل در امر پژوهش و تحقیق فرهیختگان علمی کشور انجام گرفته است.
 
علی قیومی ادامه داد: از این تعداد 163 مقاله در مجموعه فلسفه و کلام، 187 مقاله در مجموعه تاریخ، 78 مقاله در مجموعه فقه و اصول، 73 مقاله در مجموعه علوم سیاسی و در نهایت 62 مقاله در مجموعه قرآن و حدیث تهیه و در دسترس محققان قرار گرفته است.
 
علاقمندان می توانند برای استفاده از این مقالات به پایگاه علمی مجلات تخصصی نور(نورمگز) به نشانی http://www.noormags.com مراجعه کنند.

+ نوشته شده توسط مصطفی صلواتی در پنجشنبه 15 بهمن1388 و ساعت 1:26 بعد از ظهر |
پایگاه اینترنتی معاونت الکترونیک، فناوری اطلاعات و ارتباطات ستاد بازسازی عتبات عالیات، امکان ثبت نام اینترنتی خادمین افتخاری عتبات عالیات را برای علاقه مندان فراهم کرده است.

افرادی که علاقه مند به خدمت افتخاری در ستاد بازسازی عتبات عالیات هستند، می توانند از طریق تکمیل فرم ثبت نام به جمع خادمین افتخاری ستاد بازسازی بپیوندند.
 
علاقه مندان می توانند پس از مراجعه به این سایت به نشانی http://www.itatabat.com ، روی لینک فرم ثبت نام کلیک کرده و فرم مربوطه را تکمیل کنند، بعد از تکمیل فرم، کد رهگیری به کاربر داده می شود که باید توسط کاربر حفظ و نگه داشته شود.
 
پس از بررسی مشخصات فردی و تخصص کاربر توسط ستاد بازسازی عتبات عالیات، در صورت نیاز با فرد ثبت نام کننده تماس گرفته خواهد شد.

+ نوشته شده توسط مصطفی صلواتی در پنجشنبه 15 بهمن1388 و ساعت 1:24 بعد از ظهر |

معاونت عتبات عالیات سازمان حج و زیارت از شروع ثبت نام جدید برای اعزام زائران به عتبات عالیات از 17 بهمن خبر داد.

حسین اکبری افزود: ثبت نام جدید برای اعزام به عتبات عالیات از 17 بهمن آغاز و تا 22 بهمن ادامه دارد.
 
وی با اشاره به اینکه افرادی که در این دوره ثبت نام می کنند از 21 اسفند تا 20 اردیبهشت به عراق اعزام می شوند، اظهار داشت: در این دوره روزانه 3 هزار نفر اعزام می شوند.
 
معاونت امور عتبات عالیات سازمان حج و زیارت افزود: افراد می توانند در این دوره به صورت گروهی نیز ثبت نام کنند.
 
اکبری با اشاره به اینکه ثبت نام در ساعت های پایانی روز 22 بهمن به اتمام می رسد، گفت: ظرف مدت 2 روز اطلاعات را با سازمان ثبت احوال کنترل می کنیم.
 
به گفته معاونت امور عتبات عالیات سازمان حج و زیارت، بعد از کنترل اطلاعات زمان قرعه کشی و ثبت نام قطعی مشخص می شود.
 
اکبری درباره تفاوت های ثبت نام این دوره با دوره های قبل گفت: در این دوره هتل درجه 3 داریم و افراد می توانند این نوع هتل را انتخاب کنند؛ همچنین کاربرها امکان اصلاح اطلاعات خود را دارند.
 
برای ثبت نام اینترنتی عتبات عالیات به آدرس http://www.atabat.haj.ir مراجعه نمایید.

منبع خبر: www.hajnews.ir

+ نوشته شده توسط مصطفی صلواتی در پنجشنبه 15 بهمن1388 و ساعت 1:23 بعد از ظهر |

يكي از سخنگويان حزب مردم دانمارك براي توهين به مسلمانان، ازدواج فاميلي در ميان مسلمانان را بهانه قرار داد.

به گزارش خبرگزاري جهان تركيه، در پي درخواست يك زن دانماركي از برخي نمايندگان مجلس اين كشور براي ارائه راهكار قانوني جهت ممانعت از ديدار فرزندش با پدر قانوني خود كه يك مسلمان است، "كيم كريستيانسن " يكي از نمايندگان مجلس از حزب مردم، در پاسخ به اين زن مدعي شد كه هيچ زن عاقلي فرزند يك مرد مسلمان را به دنيا نمي آورد و وي بايد خطا را در خود جستجو كند، نه در قوانين.

اين نماينده مجلس دانماركي با تشبيه مسلمانان به افرادي كه صرفا با اقوام خويش ازدواج كرده و داراي فرزند مي‌شوند، ازدواج دانماركي ها با مسلمانان را امري اشتباه قلمداد كرد.

اظهارات كيم كريستيانسن علاوه بر اين زن دانماركي با واكنش هم حزبي هاي وي روبرو شد.

پيش از اين در 30 سپتامبر 2005 نيز انتشار كاريكاتورهاي موهن در يكي از روزنامه هاي دانمارك و توهين به ساحت مقدس پيامبر اسلام باعث بروز واكنش هاي شديد در جهان اسلام و حتي دنياي غرب شده بود.

 

منبع: فارس

+ نوشته شده توسط مصطفی صلواتی در یکشنبه 11 بهمن1388 و ساعت 6:30 بعد از ظهر |

گروه فضای مجازی: پايگاه اطلاع‌رسانی «كاشان و انقلاب اسلامی» به ارائه اطلاعات كاملی از زندگينامه شهدای انقلاب اسلامی كاشان می‌پردازد.

به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) شعبه اصفهان، «حامد عباسی»، مسئول كميته اطلاع رسانی ستاد دهه فجر كاشان از راه‌اندازی پايگاه اطلاع‌رسانی با عنوان «كاشان و انقلاب اسلامی» خبر داد.

وی با اشاره به راه‌اندازی اين پايگاه اطلاع‌رسانی در شهرستان كاشان گفت: در اين پايگاه اطلاعات كاملی از زندگينامه شهدای انقلاب اسلامی كاشان ارائه می‌شود.

عباسی گزارش تصويری ويژه ايام الله دهه فجر، عكس‌های مربوط به شهدای انقلاب كاشان و پيام مسئولان شهرستان كاشان در ايام الله دهه فجر را از ديگر امكانات ارائه شده در اين پايگاه عنوان كرد.

وی اظهار كرد: كميته اطلاع رسانی ستاد دهه فجر كاشان همچنين همزمان با ايام‌الله دهه فجر دو ويژه‌نامه در روزنامه‌های سراسری و نشريات محلی ارائه می‌دهد.

لازم به ذكر است، در پايگاه اطلاع‌رسانی «كاشان و انقلاب اسلامی» اخبار مربوط به شهرستان كاشان نيز ارائه می‌شود.

+ نوشته شده توسط مصطفی صلواتی در پنجشنبه 8 بهمن1388 و ساعت 4:0 قبل از ظهر |


توسط دبیرخانه دائمی فعالیتهای قرآن وعترت وزارت علوم انجام می پذیرد

لینک ثبت نام سومین المپیادمعارف قرآنی دانشجویان

ثبت نام درایندوره ازالمپیاد،اینترنتی بوده علاقمندان می توانندحداکثرتاپایان اسفندسال جاری باتکمیل فرم ثبت نام ازطریق این پایگاه درالمپیاد شرکت نمایند.سومین المپیادمعارف قرآنی دانشجویان درسطح دانشجویان دانشگاههای تابعه وزارت علوم تحقیقات وفناوری-وزارت بهداشت درمان وآموزش پزشکی ودانشگاه جامع علمی کاربردی برگزار می شود.فایل p.d.fمنابع آزمونی درلینک سمت چپ سایت قابل دریافت می باشد.

جهت ثبت نام اینجاراکلیک کنید

منبع:www.quranmsrt.ir

 

+ نوشته شده توسط مصطفی صلواتی در پنجشنبه 8 بهمن1388 و ساعت 3:54 قبل از ظهر |

مدیر پذیرش منطقه یک حوزه های علمیه خواهران گفت: هشت حوزه علمیه در تهران آماده پذیرش طلاب در مقطع سطح سه (کارشناسی ارشد) در چهار رشته تخصصی هستند.

طاهره صابر در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلام این خبر گفت: طلاب فارغ التحصیل سطح دو در چهار رشته تخصصی فقه و اصول، تفسیر و علوم قرآن، کلام و فلسفه در مقطع کارشناسی ارشد در 8 حوزه علمیه استان تهران پذیرش می شوند.

وی افزود: پذیرش در مقطع سطح سه (کارشناسی ارشد) در دو دوره حضوری و غیر حضوری انجام می شود و در مقطع سطح 2 (کارشناسی) نیز 43 مدرسه علمیه آماده پذیرش علاقمندان به تحصیل در حوزه های علمیه هستند.

صابر اضافه کرد: بر اساس آیین نامه پذیرش، حداکثر سن برای دارندگان مدرک سیکل 17 سال تمام و برای دارندگان مدرک دیپلم 30 سال تمام است. ثبت نام حوزه های علمیه نیز تا اول اسفند ماه ادامه خواهد داشت.

+ نوشته شده توسط مصطفی صلواتی در پنجشنبه 8 بهمن1388 و ساعت 3:49 قبل از ظهر |


پنجمين دوره جشنواره سراسري نهج البلاغه دانشگاهيان كشور به ميزباني نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه آزاد اسلامي استان خراسان رضوي در مشهد مقدس برگزار مي‌شود.

به گزارش روز دوشنبه ايرنا از مركز ارتباطات و اطلاع رساني نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاهها ماوا ، اين جشنواره براي اولين بار در بخش بين‌الملل (ويژه دانشگاههاي خارج از كشور) در دهه امامت و ولايت از عيد غدير خم امسال آغاز شده و تا عيد غدير سال ‪۸۹‬به فعاليت خود ادامه مي‌دهد بر اساس اين گزارش، اين جشنواره با مشاركت وزارتخانه‌هاي علوم ، تحقيقات،فناوري ، بهداشت،درمان وآموزش پزشكي و فرهنگ و ارشاد اسلامي، دانشگاه آزاد اسلامي ، دانشگاه پيام نور، دانشگاه جامع علمي كاربردي، ، صدا و سيما ، آستان قدس رضوي ، سازمان ملي جوانان و استانداري خراسان رضوي برگزار مي‌شود.

بسط و گسترش فرهنگ اسلام ناب با تكيه بر ابعاد وجودي حضرت مولي الموحدين امام علي (ع) ، تحقق بخشيدن به تئوري بنيادين اسلامي شدن دانشگاهها با تكيه برنهج البلاغه، تقويت فضاي معنوي در دانشگاهها، ايجاد زمينه مناسب براي ارائه مفاهيم عميق ديني در قالب ادب وهنر، ارتقاي سطح بينش ديني دانشگاهيان، شناسايي، جذب و شكوفاسازي استعدادهاي دانشجويي به منظور تقويت فضاي معنوي دانشگاهها، استفاده از توانايي‌هاي علمي و دانشگاهي در جهت ارتباط معنوي با جامعه، كاربردي كردن پتانسيل‌هاي دانشگاهي در جهت فهم معارف اسلامي در حوزه اجتماعي و فرهنگي و سياسي از اهداف برگزاري اين جشنواره است.

محورهاي هشتگانه اين جشنواره شامل؟ نهج البلاغه و مباحث اعتقادي و كلامي ، مناسك و عبادات در نهج البلاغه، اخلاق و تربيت در نهج البلاغه، فتنه و بصيرت در نهج البلاغه ، سياست در نهج البلاغه ، اقتصاد در نهج البلاغه ، نهج البلاغه و علوم روز، نهج البلاغه و مباحث پيراموني مي‌توان اشاره كرد.

بر پايه اين گزارش ، علاقمندان مي‌توانند جهت كسب اطلاعات بيشتر از اسفند ‪۸۸‬به دفاتر نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاهها، دفاتر فرهنگ اسلامي در دانشگاههاي آزاد اسلامي و يا آدرس اينترنتي ‪ زیر مراجعه نمایند .

www.kalameali.ir‬

+ نوشته شده توسط مصطفی صلواتی در سه شنبه 6 بهمن1388 و ساعت 12:55 بعد از ظهر |
پيدايش فرقه‌های نوظهور، خرافی و انحرافی يكی از پديده‌های شايع در دنيا است به گونه‌ای كه از سال‌های 1970 به بعد روزانه دو تا سه دين جديد و فرقه انحرافی در دنيا ايجاد می‌شود.

حجت‌الاسلام والمسلمين مظاهری سيف از استادان حوزه چهارم بهمن‌ماه در دوره آسيب‌شناسی نحله‌های انحرافی در سازمان تبليغات اسلامی قم با بيان اين مطلب تصريح كرد: يكی از پديده‌هايی كه به شدت در دنيا رو به شيوع است جنبش‌های نوظهور و معنويت‌گرا است و در كشور ما هم اديان و فرقه‌های جديدی به اسم عرفان‌های مختلف ظهور می‌كند.

وی ادامه داد: گوردن ميلتون از محققان آمريكايی گفته است هم اكنون حدود دو هزار دين و فرقه انحرافی در آمريكا و دو هزار دين هم در اروپا فعاليت دارند كه درصد كمی از اين اديان با يكديگر مشتركند.

وی افزود: اين آمار مربوط به سال‌های 1999 است و به طور قطع اين آمار طی اين سال‌ها افزايش يافته است به گونه‌ای كه گفته می‌شود هم اكنون روزانه دو تا سه دين در دنيا ايجاد می‌شود.

وی با بيان اينكه كلاس‌هايی مانند تی‌ام، كنترل خشم و ... در اين مقوله فعالند، افزود: موسسه بنيان يكی از موسساتی بود كه زير نظر يك موسسه آمريكايی و توسط همسر يكی از هنرپيشه‌های معروف ايران فعاليت می‌كرد كه البته اين موسسه تعطيل شد اما پديده دين‌های نوظهور پديده‌ای نيست كه بتوان آن را با بگير و ببند تعطيل كرد زيرا پديده‌ای كاملا جهانی و ديو هزار سر است.

اين استاد و محقق حوزوی عنوان كرد: يكی از مهمترين اين جريانات كه در ايران مورد توجه است، جريان پائولوكوئيلو است كه به شدت تحت تاثير عرفان يهودی است كه عنصر سحر و جادو در آن بسيار زياد است.

وی افزود: نظام مفهومی اين جريان، دارای چندين كليدواژه است كه روح كيهانی، افسانه شخصی، نوای درون، عشق و ... از جمله مهمترين اين كليدواژه ها است.

مظاهری سيف عنوان كرد: وی اگر چه تاكيد زيادی بر پيروی از ندای درون و خواسته‌های درونی انسان دارد اما تفاوت و تمايزی ميان نفس و فطرت قايل نيست ضمن آنكه در برخی از آثار وی خدا بسيار جدی مطرح می‌شود و در برخی آثار ديگر اثری از خدا نيست گويی اگر خدا را از زندگی برداری اتفاقی نمی‌افتد.

وی تاكيدكرد: بيشترين تاثيرگذاری چنين افكاری مانند شيطان‌پرستی در دوره‌های راهنمايی و متوسطه و به ويژه در دختران اتفاق می‌افتد زيرا در اين سنين گرايش دختران به مطالعه بيشتر می‌شود.

مظاهری سيف جريان«اشو» را يكی ديگر از جريانات انحرافی عنوان و تصريح كرد: اين جريان توسط راجيش باگوان هندی‌الاصل راه‌اندازی شد كه به جريان اشو معروف است، اشو در بسياری از آثارش از خدا صحبت می‌كند و تاكيد زيادی بر روی مراقبه برای برقراری آرامش ذهنی و درونی دارد اما نوع مراقبه‌هايی كه مطرح می‌كند قابل تامل است.

وی، ادامه داد: مراقبه پرت و پلاگويی، مراقبه رقص، مراقبه خنده و تمرين حيوانی بودن از جمله اين مراقبه‌ها است و وی معتقد است كه دينی بودن با جدی بودن سازگار نيست و اگر انسان می‌خواهد ديندار باشد بايد به همه چيز بخندد و دنيا را يك شوخی بزرگ تلقی كند.

مظاهری در پايان افزود: اصلی‌ترين مراقبه اشو، مراقبه جنسی است و وی معتقد است كه حتی همجنس بازی با آنكه انحراف است بايد صورت گيرد و كسی نبايد جلوی خود‌ش را بگيرد.

يادآوری می‌شود، دوره آموزشی آسيب‌شناسی فرقه‌ها و نحله‌های انحرافی با حضور ده‌ها نفر از معلمان و مربيان مدارس از صبح امروز در سازمان تبليغات اسلامی قم آغاز شده است و بعد از ظهر امروز نيز از ساعت 15تا 19 ادامه می‌يابد.

منبع: ایکنا

+ نوشته شده توسط مصطفی صلواتی در دوشنبه 5 بهمن1388 و ساعت 4:8 بعد از ظهر |


مدير منطقه يک حوزه هاي علميه خواهران کشور گفت: پذيرش خواهران علاقمند به تحصيل در حوزه هاي در مقاطع سطح دو (کارشناسي) و سه (کارشناسي ارشد) آغاز شد.

زهرا راستي در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلام اين خبر گفت: پذيرش در حوزه هاي علميه استان تهران و سمنان از اول بهمن در مقاطع سطح دو (کارشناسي) براي دارندگان مدرک ديپلم و سيکل آغاز شد.

وي افزود: خواهراني که داراي مدرک سطح دو از حوزه هاي علميه يا ليسانس از مدرسه عالي شهيد مطهري و دانشگاه امام صادق هستند نيز مي توانند در مقطع سطح سه (کارشناسي ارشد) رشته هاي فقه و اصول، تفسير و علوم قرآن، فلسفه، کلام و تاريخ اسلام ثبت نام کنند.

زهرا راستي اضافه کرد: حداکثر سن براي پذيرش در سطح دو (کارشناسي) 30 سال است که فارغ التحصيلان مراکز آموزش عالي از اين شرط سني معاف هستند. آزمون ورودي نيز در ارديبهشت ماه برگزار شده و پذيرفته شدگان در آزمون کتبي به مصاحبه دعوت خواهند شد.

مدير منطقه يک حوزه هاي علميه خواهران کشور گفت: علاقمندان مي توانند براي کسب اطلاعات بيشتر به مدارس علميه خواهران و همچنين سايت اينترنتي مرکز مديريت حوزه هاي علميه خواهران به آدرس WWW.WHC.IR مراجعه کنند.

+ نوشته شده توسط مصطفی صلواتی در دوشنبه 5 بهمن1388 و ساعت 3:57 بعد از ظهر |
 

رژيم صهيونيستی در تازه‌ترين اقدام ضداسلامی خود تصميم گرفته است تا بر روی قبور مسلمانان شهر «يافا» در فلسطين اشغالی، هتل و اماكن تفريحی احداث كند.

به گزارش روزنامه «زمان» تركيه، «يافا» دومين شهر تاريخی فلسطين پس از قدس شريف است و رژيم اسرائيل قصد دارد بر روی قبرستان تاريخی اين شهر واقع در كنار «مسجد مقدس»، هتل و اماكن تجاری احداث كند.

اين قبرستان از دوره «مملوكی‌ها» به جای مانده و از لحاظ تاريخی و باستانی دارای اهميت فوق‌العاده‌ای است.

يادآوری می‌شود هتل هيلتون شهر يافا نيز بر روی قبرستان اسلامی «عبد نبی» ساخته شده است، همچنين دانشگاه «تل آويو» نيز بر روی قبور مسلمانان تأسيس شده است.

 

منبع: ایکنا

+ نوشته شده توسط مصطفی صلواتی در شنبه 3 بهمن1388 و ساعت 11:59 بعد از ظهر |

يهوديان آلماني همزمان با سفر نخست وزير رژيم صهيوينستي به آلمان با برگزاري تظاهرات در برلين صهيونيسم را مخالف دين يهود دانستند.

به گزارش شبکه تلويزيوني النيل مصر،ديدار بنيامين نتيانياهو نخست وزير اسرائيل از آلمان با اعتراضاتي همراه بوده و بسياري از اعضاي سازمان هاي آلماني از جمله نهادهاي ديني وابسته به يهوديان المان در برابر سالن اجلاس طرف آلماني و اسرائيلي تظاهرات برپاکرده، پرچم هاي فلسطيني را برافراشته و با صهيونيسم مخالفت کردند.

آنان تصريح کردن صهيونيسم مخالف دين يهود است و مشکل اسرائيل بوده و ايران نيست. تظاهرکنندگان با حمايت آلمان از اسرائيل که آن را به زيان عدالت و صلح خواندند مخالفت کردند.

خاخام ياکوب فايس از سازمان خاخام هاي حامي فلسطين گفت:من به نتانياهو مي گويم وي نماينده يهوديان نيست و بايد تحت پيگرد حقوق بين الملل قرار گيرد. بايد محاصره نوار غزه و اشغال اراضي عربي متوقف شود و به آوارگان فلسطيني نيز حق بازگشت به اراضي شان داده شود.

يک شهروند آلماني گفت:نمي توانيم در برابر اين جنايت ها سکوت کنيم اين جرايم ضد حقوق بشر بوده و وحشيانه است کنوانسيون ژنو و کنوانسيون هاي حقوق بشري فقط به سبب منافع اسرائيل نقض شده است.

وليد الشيخ خبرنگار اين شبکه در برلين گفت: آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در پايان مذاکرات خود با بنيامين نتيانياهو از وي خواست احداث شهرک ها را متوقف کند و بر از سرگيري مذاکرات و به پيش بردن روند صلح تاکيد کرد. کابينه هاي اسرائيل و آلمان نشست مشترکي با يکديگر برگزار کردند و در آن موضوعاتي نظير روند صلح خاورميانه، برنامه اتمي ايران و همکاري دفاعي ميان تل آويو و برلين را بحث و بررسي کردند.

نشست مشترک دوم کابينه هاي اسرائيل و آمريکا در برلين با تدابير شديد امنيتي بي سابقه در برلين برگزار شد.نتانياهو به همراه شش تن از وزراي خود به همراه همتايان آلماني خود به رياست آنگلا مرکل نشستي را برگزار کردند و در اين نشست بر گسترش روابط دو طرف در تمامي روابط به ويژه روابط تجاري، صنعتي، علمي و نظامي مشترک تاکيد کردند. در اين نشست همچنين اسرائيل خواهان خريد سه زيردريايي دلفين شده و کارشناسان بر اين نظرند اين روابط حاکي از پيوندهاي راهبردي ميان دو طرف است.

خبرنگار اين شبکه تصريح کرد..اما صدر اعظم آلمان بر مواضع نتانياهو مبني بر تشديد مجازات اقتصادي بر ايران و محدود سازي نقش آلمان در روند صلح تاکيد کرد چرا که نقش رهبري در اختيار آمريکاست. نتانياهو با هر گونه پيش شرط در روند صلح مخالفت کرد که به معناي توقف نکردن شهرک سازي است و بايد کشور آينده فلسطيني عاري از سلاح باشد.از سوي ديگر اقليت عرب در آلمان آشتي داخلي فلسطيني را آغازي براي يک موضع فلسطيني قوي دانسته اند.

 

+ نوشته شده توسط مصطفی صلواتی در شنبه 3 بهمن1388 و ساعت 11:58 بعد از ظهر |

 


در سالروز ولادت هفتمین اختر تابناک امامت و ولایت امام موسی کاظم(ع) درختواره دانشنامه این امام همام به همت محققان و پژوهشگران مرکز تحقیقات به منظور استفاده کاربران مرکز نور بر روی پایگاه اینترنتی «حوزه نت» قرار گرفت.

منبع خبر: www.noorsoft.org

در دانشنامه امام موسی کاظم(ع) که حاوی 161 مقاله در قالب 10نمایه اصلی است، مطالبی شامل؛ شناسنامه امام کاظم(ع)، امامت امام(ع)، شهادت امام(ع)، فضایل؛ اخلاق و سیره امام(ع)، سخنان و رهنمودهای امام(ع)، یاران و شاگردان امام کاظم(ع) وجود دارد.
 
امام کاظم(ع) در آینه شعر و ادب، امام هفتم(ع) در آینه کتب و مقالات، امام در اینترنت، پرسش و پاسخ و امام کاظم(ع) از دیگر مطالبی است که به صورت مقاله در اختیار کاربران قرار گرفته است.
 
در بخش «شناسنامه امام کاظم(ع)» چنین می خوانیم: «ابو بصیر گفت: همراه امام صادق علیه السلام برای شرکت در مراسم حج عازم مکه بودیم. وقتی به سرزمین ابواء رسیدیم، حضرت برای ما صبحانه ای تدارک دید. مشغول صرف صبحانه بودیم که کسی از طرف همسر امام صادق علیه السلام آمد و به ایشان خبر داد که حال همسرتان دگرگون شده و درد زایمان آغاز شده است و چون فرموده بودید در این باره قبل از هر کار شما را مطلع کنیم، خدمتتان آمدم.» «امام صادق علیه السلام همان لحظه برخواست و همراه فرستاده همسرش رفت و بعد از چند لحظه برگشت.
 
ما که قیافه شاداب ایشان را دیدیم، شاد باش گفتیم و از وضعیت همسرشان پرسیدیم، فرمود: خداوند حمیده را به سلامت داشت و به من پسری عنایت فرمود که در میان مخلوقاتش از همه بهتر است.
همسرم در باره آن نوزاد مطلبی به من گفت: که گمان می کرد من از آن بی خبرم;؛ اما من پیرامون آن موضوع از او آگاه تر بودم.» در ادامه آمده است: «من(ابو بصیر) درباره محتوای آن مطلب سؤال کردم، ایشان فرمود: حمیده گفت: هنگامی که آن نوزاد متولد شد، دست هایش را بر زمین گذاشت و سر به سوی آسمان بلند کرد.
 
من به حمیده گفتم این کار نشانه رسول خدا صلی الله علیه و آله و نشانه وصی بعد از اوست.»

 

+ نوشته شده توسط مصطفی صلواتی در شنبه 3 بهمن1388 و ساعت 11:56 بعد از ظهر |گروه فعاليت‌های قرآنی: كانون تخصصی مديريت و قرآن كريم سازمان فعاليت‌های قرآنی دانشجويان كشور، دومين فراخوان ديدگاه‌های مديريتی سوره‌های قرآن كريم با محوريت سوره مباركه «كهف» را برگزار می‌كند.

به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران (ايكنا)، كانون تخصصی مديريت و قرآن كريم سازمان فعاليت‌های قرآنی دانشجويان كشور، دومين فراخوان ديدگاه‌های مديريتی سوره‌های قرآن كريم را با محوريت سوره مباركه «كهف» را جهت استفاده دانشجويان، دانشگاهيان و بهره‌مندی مديران سازمان‌ها و مراكز در بخش برداشت آزاد ديدگاه مديريتی برگزار می‌كند.

بنابر اين گزارش، اهداف كلی اين فراخوان تلاش برای زمينه‌سازی تعقل و تدبر در قرآن كريم و استفاده از مفاهيم قرآنی در زندگی فردی و اجتماعی، برنامه‌ريزی به منظور جذب، سازماندهی و پوياسازی كارشناسان و استادان با گرايش‌های مختلف مديريت، توليد علم و ارائه راهكار عملی مناسب، جهت طراحی و پياده‌سازی نرم‌افزار دسته‌بندی و پرورش ديدگاه‌های مديريتی، ارائه مطالب و ديدگاه‌های برتر به صورت دائرة‌المعارفی از ديدگاه‌های مديريتی در قرآن كريم، ايجاد انگيزه عمومی در بين دانشجويان و دانشگاهيان در جهت توليد فكر و نوآوری، ارائه ديدگاه‌های برتر و منتخب به سازمان‌ها و ارگان‌ها جهت كاربردی كردن آنها و ارائه موضوعات جديد تحقيقاتی به دانشجويان مقاطع كارشناسی ارشد و دكترا عنوان شده است.

محورهای نظری و كاربردی اين فراخوان داستان اصحاب كهف، داستان حضرت خضر (ع) و موسی (ع) و داستان ذوالقرنين است، همچنين ابعاد اعتقادی، تربيتی و مديريت، رهبری و ويژگی‌های آن، پيروان و ويژگی‌های آنان، مديريت رفتار سازمانی، مديريت منابع انسانی و بررسی روابط مديريتی متقابل داستان‌ها محور مديريتی اين فراخوان است.

گزارش ايكنا حاكی است، به نفرات برگزيده اين فراخوان كمك هزينه سفر حج عمره، كمك هزينه سفر به عتبات عاليات، كمك هزينه سفر به سوريه و كمك هزينه سفر به مشهد مقدس اهداء می‌شود، همچنين ارائه گواهی شركت در فراخوان، ايجاد هسته علمی از نفرات برتر در مديريت و قرآن كريم و چاپ كتاب مجموعه ديدگاه‌ها از ديگر برنامه‌های اين فراخوان است.

علاقه‌مندان می‌توانند در دو بخش آزاد و دانشجويی در اين فراخوان شركت كنند و حداكثر تعداد آثار ارسالی پنج عنوان ديدگاه، برای هر شركت كننده است.

علاقه‌مندان می‌توانند برای دريافت جزوه آشنايی با سوره مباركه «كهف» به سايت فراخوان به نشانی www.qclubs.ir و يا دبيرخانه كانون‌های تخصصی قرآن كريم به نشانی تهران، خيابان انقلاب، خيابان قدس، خيابان بزرگمهر، شماره 85، طبقه دوم، اداره پژوهش سازمان فعاليت‌های قرآنی دانشجويان كشور مراجعه كنند.

http://www.iqna.ir/fa/

 

+ نوشته شده توسط مصطفی صلواتی در شنبه 3 بهمن1388 و ساعت 8:32 قبل از ظهر |

آیت الله مکارم شیرازی به بررسی انگیزه های پیدایش خرافات در جامعه پرداخت و خواب را یکی از عوامل پیدایش خرافه دانست و بیان داشت: خواب در اسلام به هیچ وجه حجت نیست و اگر خواب را حجت بدانیم هر روز کسی خوابی خواهد دید و مساله ای درست خواهد کرد.
منبع خبر: www.rasanews.ir


آیت الله ناصر مکارم شیرازی در آغاز درس خارج فقه خود که با حضور طلاب و روحانیون در مسجد اعظم قم برگزار شد در سخنانی نسبت به رواج و گسترش خرافات در جامعه هشدار داده و گفت: اگر دین با خرافات آمیخته شد تمام اصالت های آن از بین می رود.
 
وی با بیان اینکه مساله دروغ به خدا و پیغمبر همواره در طول تاریخ وجود داشته تصریح کرد: گروهی به انگیزه های مختلف در طول تاریخ این کار را کرده اند و خطرات بسیار زیادی ایجاد کردند.
 
این مرجع تقلید گسترش دامنه خرافات را از جمله این خطرات دانست و افزود: افراد مختلفی مسائلی را که اصلا در دین اسلام وجود نداشته دستاویز کردند و با ساختن خرافه افزون بر اینکه چهره اسلام را خراب کردند بهانه به دست دشمن دادند.
 
وی در ادامه به بررسی انگیزه های پیدایش خرافات در جامعه پرداخت و خواب را یکی از عوامل پیدایش خرافه دانست و بیان داشت: خواب در اسلام به هیچ وجه حجت نیست و اگر خواب را حجت بدانیم هر روز کسی خوابی خواهد دید و مساله ای درست خواهد کرد.
 
حضرت آیت الله مکارم شیرازی با بیان اینکه ما نباید منابع اسلامی را آمیخته به خواب کنیم تاکید کرد: اگر بخواهیم پایه واساس را خواب قرار دهیم این کار رفتن به سوی خرافات است.
 
وی با بیان وقایعی در این زمینه تصریح کرد: البته باید جلوی این خرافات را گرفت و اجازه نداد به مجرد خواب امامزاده درست کنند.
 
این استاد خارج فقه حوزه علمیه قم بیان داشت: متاسفانه برخی از خطیبان به خواب تکیه می کنند و متاسفانه در صدا و سیما هم بعضا این موارد مشاهده می شود که ان شاء الله ترک شود.
 
وی همچنین با اشاره به برخی از اظهار نظر ها در خصوص مسجد مقدس جمکران اظهار داشت: این موضوع اصلا مستند به خواب نیست بلکه در بیداری است و حسن بن مثله در بیداری آن را دیده است ما نیز مکررا این را گفته ایم.
 
حضرت آیت الله مکارم شیرازی جهل را از دیگر عوامل خرافه دانست و تاکید کرد: چند روز پیش یک خانواده ای پیش ما آمدند و مطلبی را نقل کردند که همه اش بر اساس خرافات بود و متاسفانه کار به جایی رسیده بود که هیچ کدام از اعضای این خانواده نمی توانستند کاری بکنند.
 
وی با اشاره به برخی از مطالب مطرح شده در خصوص سحر و جادو تصریح کرد: سحر علم پیچیده ای است که نزد هر کسی نیست وآنچه در میان مردم رواج دارد خرافات و خیالات است و اگر این خرافات در کنار احکام دین قرار گیرد آن را خراب می کند.
 
این مرجع تقلید، سوء استفاده برخی از افراد سودجو و فرصت طلب را از دیگر عوامل خرافات دانست و افزود: متاسفانه بعضی از افراد به دلیل نگاه سوء استفاده از عقاید مردم، مالی، جنسی و ... از خرافات به عنوان یک ابزار استفاده می کنند. افرادی سودجو و حقه باز، بساط خرافه را پهن می کنند و عده ای را دور خود جمع می کنند.
 
وی دشمن را از دیگر عوامل پیدایش خرافه دانست و افزود : اینها می گویند وقتی ما اسلام را با خرافات آمیخته کردیم افراد دانشمند آن را کنار می گذارند.
 
حضرت آیت الله مکارم شیرازی، مذاهب ساختگی خرافی از جمله فرقه ضاله بهائیت و وهابیت را مجموعه ای از خرافات دانست.
 
وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان احادیث اخلاقی از امام باقر (ع) به مذمت دروغ بستن به خدا ، پیغمبر و ائمه اطهار (ع) اشاره کرد و اظهار داشت: دروغ بستن به خدا و پیغمبر و همچنین خرافه ساختن و وارد کردن آن به دین گناهی نابخشودنی است، چونکه این کار باعث منحرف شدن برخی از مردم می شود.
 
این مدرس خارج فقه حوزه علمیه قم، بهترین راه مبارزه با خرافات را گرفتن احکام از عالمان دین و بزرگان دانست و تاکید کرد: طرفداران خرافات نمی گذارند با علما تماس گرفته شود چون خرافاتشان باطل می شود. مردم اگر احکامشان را از سرچشمه که همان اهل بیت(ع) و علما و بزرگان هستند بگیرند هیچ وقت گرفتار خرافات نخواهند شد.

+ نوشته شده توسط مصطفی صلواتی در پنجشنبه 1 بهمن1388 و ساعت 1:50 بعد از ظهر |
 


چاپ نخست کتاب «پرسش ها و پاسخ ها: دفتر سی و یکم - اهل سنت واقعی!» تالیف علی اصغر رضوانی، تنظیم و نظارت شده توسط نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، از سوی دفتر نشر معارف منتشر و روانه بازار کتاب شد.
منبع خبر: www.ibna.ir


این کتاب بخشی از پاسخ هایی است که در دفاع از مکتب اهل بیت(ع) صادر شده است و در آن به 28 پرسش در موضوع های مختلف اعتقادی شیعه، پاسخ داده می شود.
 
«پرسش گری» از آغاز آفرینش انسان، رخ نمایی کرده؛ بر بال سبز خود، فرشتگان را فرانشانده؛ بر برگ زرد خود شیطان را فرونشانده و در این میان، مقام آدمیت را نشان داده است. آفتاب کوفه چه زیبا فرموده است: «من احسن السوال علم» و «من علم احسن السوال» 
  
                                             هم سؤال از علم خیزد هم جواب                  همچنانکه خار و گل از خاک و آب
 
هر که سوال هایش آسمانی است، دانش و بینش، پاسخش خواهد بود. پویایی و پایایی «جامعه» و «فرهنگ» در گرو پرسش های حقیقت طلبانه و پاسخ های خردورزانه است.
 
بر اساس مطالب کتاب، ملت اسلام با رهنمودهای حیات بخش اسلام توانسته بود با ایجاد پیوند اخوت در سایه کلمه توحید و توحید کلمه در برابر تهاجم سنگین «صلیبیان» و حمله های «مغول» ثابت و استوار بماند؛ ولی متاسفانه با ظهور و بروز تفکر «ابن تیمیه» در قرن هفتم و به دنبال آن فرقه «وهابیت»؛ این وحدت در هم شکست و با اتهام نادرست بدعت، شرک و کفر به مسلمانان شیعه، و نابودی آثار بزرگان دین و کاستن از مقام انبیاء و اولیا، خدمت بسیار بزرگی به استعمار شوم غرب و دشمنان دیرینه اسلام شد.
 
متاسفانه این شبیخون فرهنگی با ظاهرفریبی و سوءاستفاده از برخی آیات قرآن و ادعای التزام به سنت پیامبر(ص) انجام می گیرد، در حالی که پیروان مکتب اهل بیت(ع) آموزه های دینی خود را از امامان معصوم(ع) گرفته اند که نزدیکترین افراد به پیامبر(ص) و از همه بیشتر به سنت پیامبر(ص) آشنایند. به همین دلیل با اطمینان می توان گفت «اهل سنت واقعی» همان شیعیان اهل بیت(ع) هستند.
 
در این اثر، پرسش هایی درباره موضوعاتی نظیر؛ تاریخ شیعه، شیعه جعفری، رافضی، مرجعیت اهل بیت(ع)، نماز شیعیان، سجده بر تربت امام حسین(ع)، نماز اهل سنت، شیعه و عدالت صحابه، زیارت و شفاعت توحیدی، حقیقت شفاعت، زیارت امامان، وهابیان و حرمت زیارت، گنبد و بارگاه، فلسفه گریه و عزاداری و ... پاسخ داده شده اند.
 
کتاب های قرآن مجید، فتح الباری، السیرة النبویه، الکامل فی التاریخ، السنن الکبری، صحیح بخاری، مجمع البیان فی تفسیر القرآن، الفصول المهمه، الشرح الکبیر، رجال طوسی، تهذیب الاحکام، المغنی، مسند حنبل، آن گاه هدایت شدم، رجال ابن داود، تاریخ طبری، تهذیب الاصول، المعجم الکبیر، للتقریب بین المذاهب، الدرالمنثور، سنن دارمی، سنن دارقطنی، احیاء العلوم، مفاتیح الغیب، بحار الانوار، وسائل الشیعه، اختصاص، صحیح مسلم، المنجد و ... از منابع و مصادر مولف در تدوین این اثرند.
 
چاپ نخست کتاب « پرسش ها و پاسخ ها : دفتر سی و یکم - اهل سنت واقعی! » در شمارگان 5000 نسخه، 88 صفحه و بهای 9000 ریال راهی بازار نشر شد.

+ نوشته شده توسط مصطفی صلواتی در پنجشنبه 1 بهمن1388 و ساعت 1:49 بعد از ظهر |

کتاب « وهابیان را بهتر بشناسیم » نوشته علی اصغر رضوانی با بررسی وضعیت، افکار و بدعت گذاری های وهابیون در میان مسلمانان، از سوی انتشارات دلیل ما منتشر شد.
منبع خبر: www.abna.ir

این کتاب با اشاره به نظرات مخالف وهابیان با عقاید شیعه و اهل سنت، راهکارهایی را برای مقابله با آنها ارائه داده است.
 
آغاز این کتاب با ذکر تاریخ پیدایش وهابیان و حرکات اعتقادی و نظامی آنان است و با جریان های مخالف و آرای موافقان آن ها پایان می یابد.
 
سلسله بحث های تاریخی پیدایش افکار وهابیان (موسس، مروج، مجدد افکار)، خشونت های وهابیان، پیشگویی پیامبر(ص) از ظهور وهابیان و فتوای علمای اسلام برای مقابله با آنها و برخی از اصحاب آنها در این اثر بیان شده است.
 
«مبانی اعتقادی وهابیت» نیز بخش دیگری از این کتاب است که به تشریح مباحثی چون میزان در توحید و شرک، ایمان و کفر اختصاص دارد.
 
در بخش های بعدی، فتوای وهابیان درباره سنت و بدعت، توسل، تبرک، شفاعت، استغاثه به ارواح اولیا، قسم، نذر و ذبح برای غیر خدا، زیارت قبور، بنای بر قبور، نماز و دعا در کنار قبور متبرک، بنای مسجد و بنای بر قبور و سپس ابطال آن توسط اسلام و توضیح درست آن براساس آیات قرآن، آورده شده است.
 
از دیگر موضوعات این اثر می توان پرداختن ظهور خط مخالف وهابیان در عربستان و تبیین مبانی اعتقادی وهابیان را نام برد.

+ نوشته شده توسط مصطفی صلواتی در پنجشنبه 1 بهمن1388 و ساعت 1:47 بعد از ظهر |

این فعال فضای مجازی معتقد است که وبلاگ نویسی دینی و قرآنی در مراکز پژوهشی و اسلامی ما فراموش شده و فعالان حاضر در این مراکز از این ابزار استفاده نمی کنند، این در حالیست که وبلاگ های غیر دینی در این فضا بسیار فعال هستند.
منبع خبر: www.iqna.ir

حجت الاسلام «محمود حبیب اللهی»، مسئول بخش مدیریت پایگاه های اینترنتی مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی، درباره دلایل رکود وبلاگ نویسی دینی و قرآنی در ماه های اخیر، گفت: ما پیش از این زمانی که هنوز بحث وبلاگ داغ بود، حجت الاسلام جواد محدثی را دعوت کردیم و از وبلاگ ایشان پشتیبانی کردیم، در همین مدت تعداد زیادی از دانشجویان و طلبه ها از این وبلاگ استقبال کردند.
 
وی ادامه داد: اما به مرور به دلیل میزان ارتباط زیاد مخاطبان با این وبلاگ، ایشان قادر به ادامه اداره وبلاگ نبودند و متأسفانه این وبلاگ نتوانست به کار خود ادامه دهد؛ اصولاً وبلاگ های دینی حمایت مالی و معنوی نمی شوند و از طرف دیگر افرادی که می توانند وبلاگ های دینی را به خوبی اداره کنند نتوانسته اند وارد این فضا شوند.
 
مسئول بخش مدیریت پایگاه های اینترنتی مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی اضافه کرد: ما برای اینترنت و قابلیت های آن ارزش زیادی قائل نیستیم، ساختار سازمان های دینی ما نیز برای اینترنت اهمیت قائل نیستند، در حالی که فردی که می خواهد در این حوزه بنویسد باید از سوی مراکز مربوطه حمایت شود.
 
این کارشناس فضای مجازی تصریح کرد: ما در فروم ها (انجمن های اینترنتی) سعی کردیم از وجود افراد متخصص استفاده کنیم تا این کارشناسان بتوانند به صورت جامع و تخصصی به سؤالات و شبهات کاربران پاسخ دهند؛ در وبلا گ های دینی نیز باید همین کار را کرد اگرچه وبلاگ های اسلامی محققان کارآمد، هنوز وارد این فضا نشده است.
 
وی ادامه داد: بسیاری از کاربران به دلیل این که یک وبلاگ دینی و قرآنی نیاز آن ها را تأمین نکرده و به سؤال او پاسخ نداده، دیگر از وبلاگ دیدن نمی کنند، بسیاری از متخصصان ما نیز که به دلایل گرفتاری های زیاد وارد این فضا نشده ا ند، می توانند با حمایت هایی وارد این فضا شده و وبلاگ داشته باشند.
 
حبیب اللهی با بیان این که ما باید برای فعالان مراکز پژوهشی خود تعریف می کردیم که می توانیم با تأسیس وبلاگ های دینی و قرآنی در اینترنت این فضا را عوض کنیم، تأکید کرد: می توانستیم با تأسیس این وبلاگ ها نتیجه جستجوی محتوای دینی در اینترنت را تغییر دهیم.
 
وی یادآور شد: متأسفانه وبلاگ نویسی در مراکز پژوهشی و اسلامی فراموش شده و فعالان این مراکز از این ابزار استفاده نمی کنند، این در حالیست که وبلاگ های غیر دینی در این فضا بسیار فعال هستند.
 
این فعال فضای مجازی ادامه داد: همچنین می توان از نویسندگان و پژوهشگران خواست تا به جای انتشار آثار خود در فضای واقعی، در فضای مجازی با وبلاگ نویسی کار خود را ادامه دهند و در مقابل نیز از آن ها حمایت شود تا بتوانند به جای فعالیت در فضای واقعی در این فضا کار کنند.
 
وی سطحی و قشری بودن را نقطه ضعف وبلاگ نویسی دینی دانست و افزود: متأسفانه وبلاگ های دینی به طور عمقی به مفاهیم نمی پردازند، بیشتر مطالب وبلاگ های دینی به نوعی کوچه و بازاری است و کمتر مطالبی را می توان در این وبلاگ ها دید که به منابع علمی مستند باشد و انسان را به تفکر وادارد.
 
حبیب اللهی ادامه داد: بلاگرها در این راه سستی نشان می دهند؛ چراکه بلاگر باید مطالعات خود را عمیق کرده تا بتواند مسائل دینی را تحلیل کند.
 
مسئول بخش مدیریت پایگاه های اینترنتی مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی با اشاره به این که هرچه نهادهای مردمی در تقویت این حوزه سستی به خرج دهند، دولت بیشتر وارد این عرصه می شود، گفت: اگر ما کوتاهی کنیم و اجازه ندهیم دولت هم وارد شود، به نوعی ظلم کردیم؛ البته من مخالفم که این فضا دولتی شود، ولی می گویم اگر ما کاری نکنیم و دولت هم کاری نکند، این فضا از بین می رود.
 
وی در پایان تأسیس انجمن وبلاگ نویسان قرآنی را اقدامی راهگشا برای تقویت وبلاگ نویسی دینی و قرآنی عنوان کرد و افزود: نسل دیندار ما می تواند از طریق چنین انجمنی نیازهای خود را تأمین کند.

+ نوشته شده توسط مصطفی صلواتی در پنجشنبه 1 بهمن1388 و ساعت 1:40 بعد از ظهر |
 

هشتاد وچهار و دو دهم درصد مردم دانمارک‌ با چاپ مجدد کاريکاتورهاي توهين‏آميز به ساحت مقدس پيامبر گرامي اسلام حضرت محمد(ص) مخالفند.

به گزارش خبرگزاري فرانسه از کپنهاگ، نتايج اين نظرسنجي از تصميم رسانه هاي اين کشور به چاپ نکردن مجدد اين کاريکاتورها پس ازتلاش يک سوماليايي در نيمه شب اول ژانويه براي قتل کورت وسترگارد، يکي از اين کاريکاتوريست ها حمايت مي کند.

روزنامه يولندس پوستن در دسامبر دوهزار وپنج دوازده کاريکاتور توهين اميز به ساحت مقدس پيامبر اسلام منتشر کرد که موجي از اعتراضات را در جهان اسلام عليه دانمارک به وجود اورد.

استيگ هاروارد، پژوهشگر رسانه ها و موضوعات جامعه در دانشگاه کپنهاگ در توضيح نتايج اين نظرسنجي گفت اين مخالفت با انتشار دوباره اين کاريکاتورها گسترده است و علت اين است که دانمارکي ها تهديدهاي مربوط به خشونت و اقدامات تلافي جويانه و حمله به کورت وسترگارد را واقعي مي دانند.

اين نظرسنجي "رامبوئل اناليز" از يازده تا چهارده ژانويه از هزار وده تن انجام شده است.

 

منبع: واحد مرکزي خبر

+ نوشته شده توسط مصطفی صلواتی در چهارشنبه 30 دی1388 و ساعت 3:45 بعد از ظهر |
 

نتايج يک تحقيق جديد علمي نشان مي‌دهد اداي بوقت نماز صبح ، بهترين راه براي پيشگيري و درمان بيماريهاي قلبي و تصلب شرائين است. نتايج اين تحقيق علمي تائيد کننده نتايج تحقيق علمي ديگري است که سال گذشته منتشر شد.

به گزارش پايگاه اينترنتي روزنامه اردني الحقيقه الدوليه ، شماري از متخصصان انجمن پزشکان قلب اردن با اعلام نتايج اين تحقيق افزودند اداي بوقت نماز صبح به درمان بيماريهاي قلبي و تصلب شرائين کمک مي کند. گرفتگي عضله قلب باعث سکته قلبي و تصلب شرائين نيز عامل سکته مغزي است.

نتايج اين تحقيق که روز يکشنبه در امان منتشر شد نشان مي‌دهد انساني زماني که مدت زمان طولاني مي‌خوابد

تپش قلبش به ميزان زيادي کاهش مي يابد و به پنجاه تپش در دقيقه مي‌رسد.

زماني که تپش قلب کاهش مي يابد گردش خون نيز در عروق و رگها به شدت کند مي شود و همين موضوع به رسوب املاح و چربيها در ديواره هاي عروق و رگها به خصوص در عروق قلب منجر مي شود و به انسداد آن مي انجامد.

تحقيقات علمي و پزشکي نشان مي‌دهد گرفتگي قلب از خطرناکترين بيماريهاست و عامل اصلي بيماري تصلب شرائين و انسداد شاهرگ نيز خواب طولاني مدتي در طول شبانه روز است.

تحقيقات علمي مرکز ملي مطالعات مصر نيز نشان داده است نماز صبح در اول وقت به فعالسازي سلولهاي بدن انسان منجر مي شود و و نمي گذارد انقسام سلولي به وجود ايد . انقسام سلولي به بيماريهاي سرطاني منجر مي شود .

نماز بموقع صبح همچنين به جلوگيري از سکته هاي قلبي کمک مي کند و فعاليت هرمونهاي بدن و گردش خون را تنظيم مي کند .

 

منبع: واحد مرکزي خبر

+ نوشته شده توسط مصطفی صلواتی در چهارشنبه 30 دی1388 و ساعت 3:42 بعد از ظهر |


گروه سياسی: مجمع دانشجويان جهان اسلام با ايجاد پايگاه «رحما» در نمايشگاه هفدهم قرآن از دانشجويان مسلمان برای ارتباط علمی، سياسی، فرهنگی ثبت‌نام می‌كند.

به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا)، مجمع اتحاديه دانشجويان جهان اسلام از دانشجويان مسلمان سراسر جهان برای ايجاد ارتباط علمی، فرهنگی و سياسی ثبت‌نام می‌كند.

پايگاه خبری «رحما» با هدف آگاهی‌بخشی به مخاطبان از وقايع و اتفاقات مهم جهان اسلام از سوی مجمع اتحاديه دانشجويان جهان اسلام راه‌اندازی شده و ثبت‌نام از دانشجويان مسلمان علاقمند به فعاليت در زمينه‌های علمی، فرهنگی و سياسی را آغاز كرده است.

گسترش بيداری اسلامی، تأكيد بر بيداری و اتحاد دانشجويی، ايجاد بستری مناسب برای گفت‌وگو و تبادل نظر دانشجويان مسلمان سراسر جهان و همچنين تبادل علمی، فرهنگی، سياسی و اجتماعی دانشجويان مسلمان از اهداف اين مجمع است.

ياد‌آوری می‌شود، علاوه بر زبان فارسی اين پايگاه خبری به دو زبان عربی و انگليسی طراحی شده است و علاقه‌مندان می‌توانند برای ثبت‌نام به نشانی اينترنتی WWW.ROHAMA.ORG مراجعه كنند.
+ نوشته شده توسط مصطفی صلواتی در دوشنبه 23 شهریور1388 و ساعت 11:25 قبل از ظهر |


استان ها: مسئول دارالقرآن الكريم اداره كل تبليغات اسلامي همدان، از آغاز ثبت نام

كارشناسي ارشد دانشكده مجازي

علوم وحديث در این استان خبر داد.

غلامرضا فرهادي مژده با بيان اين مطلب به خبرنگار شبستان گفت: اين دانشكده در مقطع كارشناسي ارشد علوم و حديث در گرايش‌هاي مختلف دانشجو مي‌پذيرد.

وي افزود: علاقه مندان داراي مدرك كارشناسي در رشته‌هاي مختلف براي ثبت نام مي‌توانند به آدرس اينترنتي WWW.VU.hadith.ac.ir و در صورت عدم دسترسي به اينترنت دارالقرآن الكريم اداره‌ كل تبليغات اسلامي همدان مراجعه كنند.

فرهادي مژده اعطاي مدرك رسمي از وزارت علوم، تحقيقات و فناوري، تحصيل از طريق اينترنت همراه با لوح‌هاي آموزشي هوشمند، دروس چند رسانه‌اي و تعاملي و ارائه تسهيلات دانشجويي در طول تحصيل را از جمله مزاياي اين دانشكده عنوان كرد و اظهار داشت: ثبت نام در اين دانشكده تا پايان شهريورماه سال جاري ادامه دارد.

 

+ نوشته شده توسط مصطفی صلواتی در یکشنبه 15 شهریور1388 و ساعت 12:51 بعد از ظهر |


این اعتبار برای اولین بار پرداخت می شود و هر دانشجو می تواند تا سقف 300 هزار تومان از مزایای آن استفاده کند.
معاونت فرهنگی وزارت علوم اعطای این وام را با هدف ترویج سفرهای زیارتی و ارتقای وضعیت اقتصادی دانشجویان برای تحقق سفرهای زیارتی به صندوق رفاه پیشنهاد کرده بود.
این تسهیلات از ابتدای مهر ماه در اختیار دانشجویان قرار می گیرد و بازپرداخت آن مانند سایر وامها پس از فارغ التحصیلی است.
+ نوشته شده توسط مصطفی صلواتی در شنبه 7 شهریور1388 و ساعت 12:44 بعد از ظهر |

رئيس مركز آموزش الكترونيكي دانشكده هاي علوم حديث گفت: ثبت نام دوره الكترونيكي (مجازي) آمادگي كارشناسي ارشد دانشكده هاي مجازي علوم حديث از 15 مرداد ماه جاري آغاز و تا پايان شهريور ماه از طريق سايت اينترنتي اين دانشكده ادامه دارد.


به گزارش گروه علمي «شبكه خبر دانشجو»، حجت الاسلام سيد حميد حسيني در خصوص تشكيل كلاس هاي اين دوره اظهار داشت: اين دوره از چهارم مهر ماه آغاز و تا دوم بهمن ما سال جاري به مدت 17 هفته ادامه خواهد داشت.

وي افزود: در اين مدت، 14 جلسه آموزشي و برنامه مطالعاتي به همراه 14 آزمون هفتگي طبقه بندي شده، چهار آزمون مرحله‌اي هماهنگ و دو آزمون جامع ارائه خواهد شد.

حسيني ادامه داد: در اين اردو برنامه هاي مرور مطلب، هماهنگ با‌ آزمون هاي مرحله اي و جامع نيز و جود خواهد داشت.

رئيس مركز آموزش الكترونيكي دانشكده علوم حديث در خصوص هدف از برگزاري اين دوره گفت: مركز آموزش الكترونيكي دانشكده علوم حديث در نظر دارد به منظور ترويج معارف و تقويت بنيه علمي دانش پژوهان اسلامي با همكاري استادان مجرب كشور و بهره گيري از شيوه هاي نوين آموزش دوره الكترونيكي، آمادگي آزمون سراسري كارشناسي ارشد رشته علوم قرآن و حديث (علوم قرآني، معارف و نهج البلاغه) و رشته علوم حديث در سه گرايش (نهج البلاغه، تفسير اثري، كلام و عقايد) و تفسير قرآن مجيد و معارف قرآن را به صورت الكترونيك (مجازي) برگزار كند.

وي در ادامه تصريح كرد: داوطلبان شركت در آزمون سراسري كارشناسي ارشد، داوطلبان شركت در المپياد دانشجويي و حافظان قرآن كريم مي توانند در اين دوره شركت كنند.

حسيني اظهار داشت: اين دوره شامل سه بسته آموزشي، زبان عربي، زبان انگليسي، علوم قرآن حديث (مباني قرآني، تاريخ قرآن، تفسير، اصطلاحات حديثي و تاريخ حديث) است كه همراه با آزمون‌هاي هماهنگ مرحله‌اي و جامع ارائه مي شود.

رئيس مركز آموزش الكترونيكي دانشكده علوم حديث در پايان خاطرنشان كرد: به منظور آشنايي بيشتر با داوطلبان با امكانات محيط دانشكده مجازي و خدمات ارائه شده در اين دوره و اطلاع از كليات درباره آزمون سراسري كارشناسي ارشد، كارگاه توجيهي در 20 شهريور ماه سال جاري به صورت حضوري در محل دانشكده علوم حديث و نمايندگي هاي رسمي آن شهرستان ها برگزار مي شود.
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط مصطفی صلواتی در سه شنبه 27 مرداد1388 و ساعت 1:53 بعد از ظهر |

گروه اجتماعی: اصلی‌ترين عاملی كه ظهور امام زمان(عج) را به تأخير می‌اندازد سوءتربيت مسلمانان و عدم ظرفيت قبولی امام(ع) از سوی آنان است.

به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران (ايكنا) شعبه خراسان رضوی، حجت‌الاسلام و المسلمين «ماندگاری»، مدرس حوزه علميه مشهد شنبه، 10 مردادماه در همايش تخصصی مهدويت كه در تالار شيخ طبرسی بنياد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، با بيان اين مطلب گفت: خداوند 11 امام از جنس نور را به انسان‌ها هديه كرد، ولی آن‌ها قدر اين نورها را نشناختند و همه 11 امام را به شهادت رساندند، به‌همين خاطر امام دوازدهم بنابر حكمت خدا در پرده غيبت ماند.

وی با اشاره به اينكه بنا بر اعتقاد همه اديان، منجی عالم بشريت ظهور خواهد كرد، افزود: همه اديان و مذاهب در كليات اين مفهوم كه منجی عالم بشريت خواهد آمد موافق هستند، ولی در جزييات آن اختلافاتی در مذاهب مختلف ديده می‌شود.

حجت‌الاسلام ماندگاری با بيان اينكه ظهور امام زمان(عج) می‌تواند تعجيل و تأخير داشته باشد، تصريح كرد: حكومت موعود كه حضرت حق وعده آن را داده است تاكنون بارها به خاطر ظلم و ستم‌ها و گناهان انسان‌ها به تأخير افتاده كه اين مطلب حتی در آيات و روايات نيز نقل شده است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط مصطفی صلواتی در دوشنبه 12 مرداد1388 و ساعت 1:32 قبل از ظهر |

گروه فعاليت‌های قرآنی: سازمان فعاليت‌های قرآنی دانشجويان كشور طرح راه‌اندازی پژوهشكده فعاليت‌های قرآنی ميان رشته‌ای با موضوع بررسی مسائل و علوم روز در قرآن را به جهاد دانشگاهی پيشنهاد خواهد كرد.

«عيسی عليزاده» معاون فعاليت‌های قرآنی سازمان فعاليت‌های قرآنی دانشجويان كشور، در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ايران (ايكنا) با اعلام اين خبر گفت: باتوجه به رويكرد پژوهشی كه معاونت فعاليت‌های قرآنی سازمان از سال‌های قبل در فعاليت‌های قرآنی دانشجويان و دانشگاهی داشته است و باتوجه به پتانسيلی كه در اين عرصه وجود دارد، سازمان تصميم به راه‌اندازی پژوهشكده فعاليت‌های قرآنی ميان رشته‌ای گرفته است، يعنی پژوهشكده‌ای تأسيس كند كه در آن گروه‌هايی باشند و در آن گروه‌ها فعاليت‌های پژوهشی ميان رشته‌ای انجام گيرد.

وی در ادامه افزود: سابقه اين موضوع به بازديد مقام معظم رهبری از جهاد دانشگاهی برمی‌گردد كه بعد از آن بازديد، رويكرد فعاليت‌های سازمان فعاليت‌های قرآنی دانشجويان كشور به سمت فعاليت‌های ميان رشته‌ای سوق داده شد و حاصل اين رويكرد انتشار فصل‌نامه ميان رشته‌ای قرآنی به سردبيری آقای دكتر منتظری (عضو هيئت علمی جهاد دانشگاهی) بود و انتشار دو ماهنامه دانشجويی عقيق و تشكيل يك مجموعه گروه‌های پژوهش ميان رشته‌ای در حوزه‌های ارتباطات، انسان معاصر، طب و حقوق نيز در همين راستا انجام شد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط مصطفی صلواتی در جمعه 9 مرداد1388 و ساعت 3:34 قبل از ظهر |

رئيس ستاد عمره دانشجويي از حذف عمره دختران دانشجو خبر داد.

به گزارش فارس، حجت لاسلام سيد محمدرضا فقيهي با بيان اينكه حذف عمره دانشجويان دختر از سوي عربستان اعلام شده است، گفت: عربستان از اين به بعد به دختران مجرد ويزا نمي‌دهد و به همين دليل ستاد عمره دانشجويي ديگر نمي‌تواند دختران دانشجو را به عمره ببرد.

وي افزود: ستاد عمره دانشجويي رايزني‌هاي خود را براي حل اين مشكل انجام داده اما هنوز به نتيجه نرسيده است.

رئيس ستاد عمره دانشجويي با اشاره به اعزام دانشجويان متأهل از 14 تير به عمره مفرده، گفت: روز 14 تير 2 كاروان دانشجويان متأهل به عمره اعزام مي‌شوند.

 

 

+ نوشته شده توسط مصطفی صلواتی در شنبه 13 تیر1388 و ساعت 2:58 قبل از ظهر |
معارف اسلاميرييس موسسه نشر آثار امام(ره) خبرداد:
پذيرش دانشجوي كارشناسي ارشد«شناخت انديشه‌هاي امام(ره)» در دانشگاههاي كشور از سال آينده

رييس موسسه تنظيم و نشر آثار امام خميني(ره) از راه‌اندازي رشته‌اي با عنوان شناخت انديشه‌هاي امام(ره) در مقطع کارشناسي ارشد در دانشگاه‌هاي کشور خبر داد.

به گزارش سرويس صنفي آموزشي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمين سيد حبيب‌الله موسوي در جمع خبرنگاران با بيان اين خبر، گفت: با تلاش‌هاي صورت گرفته از سوي دفتر قم رشته كارشناسي ارشد «شناخت انديشه‌هاي امام(ره)» از سوي وزارت علوم به تصويب رسيده است و از سال آينده در اين رشته دانشجو ‌پذيرش مي‌شود.

وي همچنين از چاپ مجموعه استفتائات امام خميني(ره) در 8 جلد شامل استفتائات قبل و بعد از انقلاب ايشان خبر داد.

موسوي عنوان کرد: همچنين با رايزني‌هاي صورت گرفته با حوزه علميه، مقرر شده تا درسي با عنوان «شناخت انديشه‌هاي امام(ره)» در برخي از سطوح حوزوي تدريس شود.

رييس موسسه تنظيم و نشر آثار امام خميني(ره) در خاتمه برگزاري مسابقه انديشه جاويد ويژه طلاب را از ديگر برنامه‌هاي اين موسسه اعلام و اظهار كرد: طلاب علاقمند تا پايان خرداد ماه فرصت دارند آثار خود را درباره امام خميني(ره) و در قالب فراخوان داده شده ارسال کنند و از جوايزي مانند کمک هزينه عمره برخوردار شوند.

 

منبع : http://amouzesh.hamegan.ir

+ نوشته شده توسط مصطفی صلواتی در شنبه 13 تیر1388 و ساعت 2:50 قبل از ظهر |

نویسنده : آیت ا.. محمدعلی تسخیری - دبیر کل مجمع جهانی تقریب

و الصلاه  و السلام علي محمد و آله و صحبه و بعد:

کوشش هاي علما و انديشمندان و مصلحان، گرايشي عمومي به سمت و سوي « تقريب مذاهب اسلامي» و چيريگي زبان گفتگوي منطقي و ترجيح آن بر هر زبان ديگري را در راستاي همسويي با گرايش هاي اصيل اسلامي و هماهنگ با گرايش هاي جهاني به اين شيوه و گفتگوي تمدن ها و فرهنگ و اديان، به بار آورده است. واقعيت اين است که همه متون اسلامي و مفاهيم و احکام شرعي و اظهارات و سخنان پيشوايان و علما و نيز رفتار آنان در جهت بکارگيري اين شيوه و ايجاد زمينه اي براي تحقق چنين نتايجي است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط مصطفی صلواتی در یکشنبه 25 اسفند1387 و ساعت 2:34 بعد از ظهر |

در حالي که ديدارهاي آيت الله هاشمي رفسنجاني با مراجع تقليد شيعيان در نجف، انعکاس گسترده اي در رسانه هاي گروهي عراقي و داخلي داشته است، آينده، جزئيات منتشرنشده اي از اين ديدارها را منتشر کرد.   در ديدار هاشمي با آيت الله سيستاني که در منزل ايشان در نجف انجام شد، آيت الله سيستاني با اظهار اين مطلب که آثار منتشرشده هاشمي رفسنجاني را مطالعه نموده اند، از اين که در فضاي ايران افکار معتدل به انزوا کشيده شود، اظهار نگراني کرده اند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط مصطفی صلواتی در یکشنبه 25 اسفند1387 و ساعت 2:33 بعد از ظهر |

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام وحدت ميان حوزه و دانشگاه را براي ارتقاي کشف علوم ديني و قرآني خواستار شد. آيت الله هاشمي رفسنجاني، رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام در ديدار با جمعي از شرکت کنندگان اولين همايش ملي پژوهش هاي قرآني حوزه و دانشگاه قرآن را نزديک ترين و آسان ترين راه براي تقرب الهي دانست و گفت: ثقلين، امام و قرآن دو راه قرب الهي است که قرآن در ميان آنها ثقل اکبر است و حرکت امروز پژوهشگران در عرصه قرآن و بررسي علوم مختلف با توجه به تکامل علوم بسيار موثر است. وي افزود:


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط مصطفی صلواتی در یکشنبه 25 اسفند1387 و ساعت 1:33 قبل از ظهر |

متولي اتحاديه تشکل هاي قرآني کيست؟
وزارت ارشاد مسئول صدور مجوز فعاليت به تشکل هاي قرآني است.

در ادامه انعکاس ديدگاه هاي فعالان جامعه قرآني درباره تشکيل اتحاديه تشکل هاي قرآني توسط سازمان تبليغات اسلامي در ايکنا، عضو هيئت مديره اتحاديه تشکل هاي قرآني مردمي که سه سال پيش با دريافت مجوز از وزارت ارشاد تاسيس شده، صدور مجوز تشکيل موسسه هاي قرآني را بر اساس مصوبه شوراي عالي انقلاب فرهنگي بر عهده ارشاد دانست. 


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط مصطفی صلواتی در یکشنبه 25 اسفند1387 و ساعت 1:32 قبل از ظهر |

دبير همايش ملي پژوهش هاي قرآني حوزه و دانشگاه از حضور بيش از يکصد نهاد حوزوي و دانشگاهي در اين همايش به عنوان مهم ترين ويژگي آن ياد کرد.
به گزارش خبرگزاريشبستان، حجت الاسلام محسن عباس نژاد، رييس بنياد پژوهش هاي قرآني حوزه و دانشگاه و دبير اولين همايش ملي پژوهش هاي قرآني حوزه و دانشگاه در آيين افتتاحيه اين همايش که صبح روزگذشته در مرکز همايش هاي بين المللي صداوسيما برگزار شد با اشاره به اينکه بيش از يکصد مرکز حوزه و دانشگاه با ارسال مقالات و حضور نخبگان برجسته در اين همايش شرکت کردند گفت:


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط مصطفی صلواتی در یکشنبه 25 اسفند1387 و ساعت 1:27 قبل از ظهر |

 
فروشگاه الکترونيکي محصولات فرهنگي مهدوي با هدف فروش آنلاين کتاب ها و محصولات مهدوي راه اندازي شده است. به گزارش شبستان، فروشگاه الکترونيکي مکيال به نشاني www.mekyal.com برای فروش آنلاين کتاب ها و محصولات مختلف با موضوع مهدويت، راه اندازي شده است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط مصطفی صلواتی در یکشنبه 25 اسفند1387 و ساعت 1:23 قبل از ظهر |

شوراي گسترش آموزش‌عالي وزارت علوم با ايجاد و يكبار پذيرش دانشجو در 4 رشته دكتري، 56 كارشناسي ارشد و 11 كارشناسي در دانشگاههاي كشور موافقت كرد.

به گزارش سرويس صنفي آموزشي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، شوراي گسترش آموزش‌عالي با ايجاد چهار رشته اصلاح نژاد دام در دانشگاه گيلان، زمين شناسي در دانشگاه سيستان و بلوچستان، فيزيك در دانشگاه تربيت معلم آذربايجان و مهندسي مكانيك ـ تبديل انرژي در دانشگاه يزد در مقطع دكتري و بصورت يكبار پذيرش دانشجو موافقت كرد.

ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط مصطفی صلواتی در یکشنبه 25 اسفند1387 و ساعت 1:13 قبل از ظهر |

قم - رییس دانشگاه پیام نور قم گفت: تدوین و بازنگری متون علوم انسانی و اسلامی دانشگاه پیام نور کشور بر عهده این واحد قرار گرفته است . به گزارش روز سه شنبه ایرنا ، مصطفی عباسی مقدم در گفت وگو با خبرنگاران به مناسبت سالگرد انقلاب اسلامی افزود: انتخاب قم برای بازنگری به دلیل توانمندیهای های بالای استان در زمینه دینی و اسلامی است.
وی ادامه داد: دانشگاه پیام نور قم همچنین تلاش دارد با کمک نهادها و شخصیت های استان ، برنامه های فرهنگی و دینی جامعی که مورد استفاده دانشگاه های کل کشور باشد تدوین نماید.
وی به برنامه های این دانشگاه اشاره کرد وگفت: اولویت های دانشگاه در این دوره افزایش سطح کیفی رشته ها و مقاطع تحصیلی، تقویت فعالیت های پژوهشی، گسترش فعالیت های علمی، فرهنگی و هنری، توسعه عمرانی دانشگاه و تقویت همکاری ها و ارتباطات است.
عباسی مقدم افزود: دراین رابطه مذاکراتی با بعضی از اساتید حوزه در خصوص همکاری آنان با دانشگاه پیام نور در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری صورت گرفته است .

ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط مصطفی صلواتی در چهارشنبه 21 اسفند1387 و ساعت 11:54 بعد از ظهر |
معاون پژوهشی دانشگاه قم خبر داد: آغاز همکاری‌های علمی بین دانشگاه قم و دانشگاه جرجیا آمریکا 

ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط مصطفی صلواتی در سه شنبه 20 اسفند1387 و ساعت 8:17 بعد از ظهر |